Як обрати довговічний, екологічно чистий та безпечний матеріал для будівництва дерев’яного будинку. Поради від компанії “WonderWood”.

    Уже сотні раз ішлося про те, що деревина – екологічно безпечний, якісний та надійний матеріал. До того ж вона прекрасно регулює мікроклімат у приміщенні. Але дерево, як і будь-який матеріал, має свої переваги та недоліки. Тому, щоб мінімізувати незручності, які можуть виникнути під час проживання в будинку зі зрубу, варто знати особливості кожної породи дерева.

 

    Породи дерев для будівництва

    Для будівництва застосовують як хвойні, так і листяні породи. Найчастіше використовують смереку, ялину та сосну (хвойні дерева), липу та березу (листяні породи).

 

    Сосна

    Сосна – найпоширеніший будівельний матеріал. Її переваги у низькій здатності до розтріскування та невеликому рівні всушення. Окрім того, вона майже не гниє, дуже міцна та довговічна, помірно викривлена. Красива та чітко промальована структура поєднується з досить помірною ціною на цей матеріал.

    У світі відомо близько 125 видів сосон, але коли мова йде про будівництво – зазвичай говорять про сосну звичайну. Але найбільший недолік використання сосни – поява синюватості на її поверхні. Вона не змінює механічних властивостей дерева, але виглядає не зовсім привабливо, тому з нею постійно доводиться боротись за допомогою відбілювання.

    Залежно від ґрунту та умов зростання питома вага та щільність деревини змінюється (сосну не вважають легким будівельним матеріалом). Зрубують сосну віком від 100-120 років. Найкращим варіантом вважають дерева, яким понад 160 років.

    За своєю структурою більшість хвойних дерев м’які, а тому легко піддаються обробленню. Сосну легко розпилювати вздовж волокон. З поперечним розпилюванням виникають труднощі.

    Також розрізняють два види сосни – смолку та сухощепку. Смолисті дерева добре відштовхують зайву вологу, але їх важко обробляти через високий вміст смоли. А сухощепка сосна чудово піддається різнорідним впливам, але не здатна витримувати великих навантажень.

 

    Ялина

    Основна перевага цього матеріалу – здатність десятиліттями зберігати природний колір. Ялина, як і сосна, належить до м’яких дерев’яних порід, стійка до деформацій та механічних пошкоджень. Вища гнучкість та відсутність синюватості відрізняє її від сосни.

    Цей матеріал легкий та пухкий, що допомагає краще зберігати тепло в будинку. Але й тут є слабке місце – ялина має здатність розщеплюватись у висушеному стані та погано відштовхує вологу. Тому такий матеріал попередньо покривають вологостійкими речовинами.

    Ялинку заготовляють у молодшому віці (80-120 років). Якщо сосна вибаглива до кліматичних умов, то щільність ялини майже не залежить від природних умов. Ускладнює процес оброблення наявність великої кількості твердих, але маленьких сучків, хоча деревина м’яка та майже не містить смоли.

 

    Смерека

    Саме смереку найчастіше обирають для сучасного будівництва. По-перше, на придбанні великої кількості матеріалу можна непогано заощадити. По-друге, смерека належить до м’яких порід, а менша щільність забезпечує легкість матеріалу. Тому будинок зі смереки чинить менший тиск на землю, відповідно ґрунтова усадка та навантаження на фундамент теж будуть нижчими, ніж в інших хвойних порід.

    Смерека, як і ялина, майже не схильна до появи синюватості. Завдяки особливим кліматичним умовам, у яких росте смерека, вона здатна швидше віддавати вологу та активно “дихати”, що позитивно впливає на мікроклімат у будинку та перешкоджає появі грибка та плісняви.

    Ця ж “пориста” структура допомагає зберегти тепло. Тому навіть бруса товщиною 200 мм достатньо, аби збудувати теплий заміський котедж. А щоб уповільнити процес гниття та захистити дерево від шкідників – застосовують спеціальні просочення. Завдяки пухкій структурі та рівномірному розташуванню смоляних жил спеціальні речовини глибоко проникають у деревину, забезпечуючи максимальний захист по всій поверхні матеріалу.

 

    Липа

    Липу найчастіше використовують для зведення лазні. Але й в будівництві житлових споруд можна зустріти цей матеріал. Липа – м’яка, пухка та пружна, а головне – має низький рівень теплопередачі (що й робить її такою популярною при будівництві лазні). Вона тріскається і жолобиться під час сушіння, але після цього залишається стабільною.

    Перевага в тому, що ця порода абсолютно не приваблює гризунів. Але вона жовтіє під сонцем, спричиняє корозію заліза, піддається впливу грибків та плісняви.

    Заготовляють липу у віці 70-80 років. У світі відомо понад 45 видів цього дерева. Жоден з них не вимагає особливих умов зростання. Виникають труднощі під час оздоблювальних робіт. Липа погано вбирає вологу, тому її не варто фарбувати, а краще покрити лаком.

 

    Береза

    Найбільш рідкісний матеріал для зведення житлових будинків. Головна причина в недовговічності та значному всушуванні матеріалу. Хоча береза чудово протистоїть деформації, вона еластична та пружна. Береза досить важка та в’язка, але довго висихає, схильна до розтріскування та викривлення. Без захисного покриття її легко вражають грибки.

    Налічують близько 100 видів берези, які заготовляють у віці 60-80 років. Березу добре стругати, фрезерувати та гнути, але погано колоти. Її можна склеювати, з’єднувати за допомогою різного кріплення та покривати будь-якими захисними складами.

    Отож, обрати правильну деревину – завдання не просте. По-перше, найкраще підійде матеріал, заготовлений у зимовий період, адже він менше схильний до грибкових уражень. Навесні він поступово висихає природним чином, а тому на матеріалі утворюється менше тріщин. Найкращий матеріал для житлового будівництва – смерека, яка “переплюнула” сосну та ялину байдужістю до умов зростання та відсутністю схильності до утворення синюватості. А для будівництва сауни чи лазні найкраще підійде липа та береза, які гарно утримують тепло всередині приміщення.