Усадка дерев'яного будинку: що це та як вона проходить

Усадка дерев'яного будинку: що це та як вона проходить

07.09.2021 Технологія будівництва

Усадка дерев'яного будинку представляє собою зменшення об’єму дерева, викликаного втратами вологи. Вона міститься в сировинному матеріалі, а після спилювання або рубки заготовка починає висихати. Брус або колода стає тоншою, що призводить до зменшення висоти стін.

Що таке зруб під усадку?

Замовник отримує будинкокомплект в зборі на фундаменті, з постійною або тимчасовою покрівлею. Об'єкт будівництва підключено до інженерних мереж. У будинку виконується чорнова обробка, за необхідності здійснюються внутрішні каркасні перегородки. Дверні та віконні прорізи захищені від попадання в приміщення опадів. Після усадки виконується решта робіт для введення будівлі в експлуатацію.

Скільки триває усадка дерев'яного будинку?

Тривалість природної сушки деревини залежить від типу пиломатеріалу та часу складання зрубу. Будинок, побудований влітку, в середньому дає усадку до 1 року. При зведенні об'єкту взимку, процес займає не більш ніж 6-8 місяців. У холодну пору року матеріал сохне повільніше, тому об’єм деревини змінюється більш рівномірно. Пік сушки доводиться на перші 3 місяці після встановлення стінового комплекту, після чого динаміка знижується.

Таблиця усадки бруса та колоди дасть вам зрозуміти, наскільки висихають матеріали:

Тип пиломатеріалу Усадка (в сантиметрах)
Колода рубана 10-11
Колода циліндрова 7-10
Усадка будинку з профільованого бруса природної вологості 6-8
Брус камерної сушки 2,5-3
Брус не сушений 4-5
Брус клеєний До 2
Брус подвійний 2-3

Коли починається усадка дерев'яного будинку?

Час усадки будинку з дерева також залежить від типу будматеріалу:

  • Усадка будинку з колоди ручної рубки або циліндрової починається після встановлення стінового комплекту та покрівлі. Вона триває близько року та становить до 4% по висоті стін. За підвищеної вологості дерева потрібно більше часу. Друга стадія усадки дерев'яного будинку відбувається після обробки та запуску системи обігріву. Подальша усадка триває довго, а за 3-4 роки становить не більш ніж 4% по висоті стін;
  • Усадка будинку з профільованого бруса камерної сушки та циліндрових колод починається після обробки та включення опалення. Даний етап триває 3-4 роки, матеріал усихає на 3-4%;
  • Усадка клеєного бруса знаходиться в межах 1-2% від висоти стін, а за часом займає не більш ніж три роки.

Як бачимо, ступінь сушіння залежить не лише від матеріалу, але й способу його виготовлення (обробки). Матеріали природної вологості більше сохнуть на першому етапі, тому їм потрібно більше часу. При розрахунку усадки бруса, показники будуть нижчими, оскільки пиляна дерев’яна продукція висушується заздалегідь.

Особливості усадки дерев'яних будинків

Рубана колода усідає в рік приблизно на 10% від початкового розміру, циліндрова – на 7%. Процес природної усушки практично не впливає на довжину будматеріалу. Під час будівництва дому або лазні з колоди під усадку потрібно враховувати можливу появу в стінах тріщин. Це обумовлено різною швидкістю висихання деревини зовні та всередині. Зовнішня частина висихає майже відразу, а внутрішній потрібен час.

Поспішаємо Вас заспокоїти: поява тріщин не впливає на термін служби будинку та його надійність. Але деформації завширшки понад 5 мм потрібно закрити шпаклівкою, герметиком або конопаткою. Бездіяльність власника небезпечна тим, що велике скупчення вологи в тріщині провокує процес гниття пиломатеріалу та порушує естетичні властивості будови.

Щоб уникнути сильних тріщин при усушці колоди, для будівництва вибирайте сухі пиломатеріали, просочені захисними складами. Деревина має зберігатися в сухому та прохолодному місці, захищеному від прямого попадання сонячних променів.

Брусовий будинок під усадку: тонкощі усушки

Усадка бруса в процентах значно нижче, ніж у колоди. Для меншого всихання краще використовувати сухі пиломатеріали, що пройшли конденсаційну сушку. Даний процес виконується при низьких температурах та триває набагато швидше, ніж природним чином. Крім того, усадка будинку з сухого бруса не має негативних наслідків, на відміну від матеріалу камерної сушки.

Брус клеєного типу сушиться ще менше. Це пояснюється склеюванням з декількох дощок, що дозволяє мінімізувати поздовжнє кручення. Попри те, що усадка клеєного бруса є меншою, пиломатеріал не такий популярний, як профільований. До того ж у виробництві використовується токсичний клей, який впливає на екологічні характеристики та комфорт проживання. Усадка профільованого бруса триває довше, незалежно від способу сушіння. Але при цьому пиляна дерев’яна продукція є повністю натуральною та екологічно безпечною.

Як компенсувати усадку зрубу?

Часто у нас запитують як прискорити усадку дерев'яного будинку та пропонують зробити це за допомогою опалення. Ні в якому разі не робіть цього! При передчасному обігріві будинку пиломатеріали дадуть тріщини. Зате є кілька засобів, які допоможуть компенсувати усадку споруди та мінімізувати несприятливі наслідки:

  • Використання компенсаторів. Технологія передбачає монтаж вертикальної опори. Вона встановлюється між колодою та носійною дерев'яною балкою, яка знаходиться під дахом будівлі. Через різницю між поперечною та поздовжньою усадкою, сушка відбувається непропорційно. Для регулювання усадки зрубу використовується компенсатор (найчастіше – гвинтовий домкрат). В процесі всихання бруса або колоди, компенсатори потрібно підкручувати, щоб добитися рівномірної усадки стінового комплекту;
  • Укладання міжвінцевого ущільнювача. Утеплювальним елементом найчастіше виступає джут або льоноволокно. Перший має більший попит завдяки вищій щільності та довговічності. Крім того, в брусовому будинку під усадку пиломатеріали потрібно щільно підігнати один до одного. Цей комплекс дій дозволить уникнути утворення щілин;
  • Установка обсади. Це дерев'яна конструкція, яка знімає навантаження з дверного та віконного отвору. Обсада виконується у вигляді міцного дерев'яного короба, що складається з масивних брусків. Конструкція не перешкоджає вертикальному зміщенню вінців, але запобігає їх зрушенню по горизонталі та спотворенню рами. Між обсадою та вінцями зрубу залишають проріз для природного висушування. Цей простір заповнюють утеплювачем, але ні в якому разі не монтажною піною;
  • Виключення перекосу дверей та вікон. При будівництві будинку з бруса під усадку проводиться перев'язка з колоди в віконному або дверному прорізі. Вона захищає конструкцію від перекосу під час природної сушки. Перед улаштуванням обсади та монтажем дверних та віконних конструкцій, перев'язку випилюють. Ця хитрість дозволяє виключити перекіс рами, викручування вінців та появу прорізів по краях колоди. В результаті майстрам нічого не заважає провести точний монтаж вікон та дверей;
  • Міцна основа. Нижні вінці зрубу мають бути виконані з міцних порід деревини. Усадка будинку з модрини та дуба пройде найбільш успішно;
  • Укладання тимчасової покрівлі. На період всихання пиломатеріалу потрібно зробити тимчасову покрівлю з руберойду або гідроізоляційної плівки. Цей засіб дозволить кроквяній системі осісти разом зі зрубом та захистить будівлю від зовнішнього впливу. Постійний дах встановлюється після закінчення всихання будинку.

Для меншої усадки лазні з бруса або дерев'яних будинків, зазвичай використовуються висушені матеріали. Оптимальна вологість у приміщенні становить 40-70%. Торці пиломатеріалів просочуються спеціальним складом, який запобігає накопиченню вологи. Всі горизонтальні та вертикальні частини, де може скупчуватися дощова вода та сніг, краще накрити плівкою.