Будинок зі зрубу чи каркасний будинок: що обрати?

Будинок зі зрубу чи каркасний будинок: що обрати?

10.06.2019 Технологія будівництва

    Будівельні технології прогресують, для будівництва дедалі частіше використовують нові матеріали, але класика завжди залишається в моді. Дерев’яні будинки значно екологічніші, легші, а тому чинять менший тиск на фундамент, та й будуються швидше.

    Існує декілька типів дерев’яних будинків, особливості яких потрібно враховувати при проектуванні та будівництві:


    1) Будинки з “дикого” бруса. Традиційний варіант зрубу, який використовували з давніх часів, оскільки матеріали для будівництва заготовляли локально, вони порівняно дешеві, довговічні, взимку гарно утримують тепло, а влітку – не нагріваються. Однак техніка обробки колоди залишається кустарною, а якість прилягання брусу один до одного залишає бажати кращого.


    2) Будинок з оциліндрованої (круглої) колоди. Використовують спеціально оброблені на професійних станках колоди та вузли. Такий матеріал дає змогу звести до мінімуму роботу з усунення щілин та проміжків у зрубі. Доглядати за таким будинком важче – необхідна періодична профілактика (поновлення лакофарбового покриття). Перед заселенням така споруда повинна вистояти 5-8 місяців.


    3) Будинок з профільованого (прямокутного) бруса. Підготовлений брус проходить обробку на чотиристоронньому високоточному станку та має плоскі внутрішню та зовнішню поверхні. Процес виготовлення такого бруса складніший, що відбивається й на його вартості. Як варіант використовують сухий профільований брус, що має практично ідентичні характеристики, що й клеєний, оскільки проходить тривалу камерну сушку.


    4) Будинки з клеєного бруса. Поряд з масивним брусом використовують клеєний – цей матеріал міцніший, не пересихає та не накопичує зайву вологу. Формується за допомогою склеювання окремих сухих дощок різної товщини та конфігурації. Ціна на клеєний брус найвища, оскільки процес його виготовлення тривалий та енергомісткий, зважаючи на можливість коригувати розмір готового бруса. Доцільно застосовувати при умові використання якісних екологічно-чистих клеїв під час його виробництва.


    5) Каркасно-щитовий будинок. Дешева та швидкозбірна конструкція. В основі проекту – металева або дерев’яна конструкція, яку збирають з підготовлених щитів. Порожнини, утворені при складанні, заповнюють утеплювачем. Каркасно-панельний тип будівництва використовують у приватних та господарських цілях (плити виготовляють на заводі, а потім збирають на місці у готовий будинок).


    Переваги та недоліки основних різновидів дерев’яних будинків

    Як правило, обирають між двома варіантами – будинком зі зрубу та каркасним житлом. Ключові фактори, які відіграють важливу роль при прийнятті рішення – ціна, швидкість будівництва, якість та довговічність. Розглянемо ці чинники детальніше:

 

    1) Довговічність. Будинки з бруса довговічніші та надійніші. Каркасні конструкції слугуватимуть лише 50-80 років, у кращому випадку. Окрім того, нестійкість такого варіанту житла часто призводить до того, що банальна робота пральної машини може призвести до гудіння всього будинку. Пов’язано це з халатністю в організації збору конструкції та недотриманням технологій будівництва. Використання такого типу будівництва доцільне в господарських, технічних, складських, підсобних будівлях, а також у випадку потреби швидкого зведення житла.


    2) Рівень пожежної безпеки. Як і будинки зі зрубу, так і каркасні конструкції вимагають додаткового протипожежного захисту. Каркасні будинки обов’язково оснащують примусовою вентиляцією, яка теж впливає на пожежну безпеку приміщення. Правильно організована вентиляція дуже дорога, її ціна може сягати декількох тисяч євро. Тому в Україні часто на ній економлять, аби “здешевити” будівництво, що неодмінно призводить до серйозних проблем. Погано організована вентиляція даху та комина підвищує ризик виникнення пожежі. Крім того, для пропитування СІП-панелей, з яких і виготовляють каркасні будинки, використовують легкозаймисті речовини.


    3) Високий рівень вологості. З питанням вентиляції пов’язана й проблема підвищеної вологості. З часом у каркасних будинках може з’являтись грибок та конденсат, і проживання в такому домі стає небезпечним.


    4) Звукоізоляція. Брус гарно поглинає шум. А от монтаж внутрішніх перегородок у каркасних будинках, що не відповідає технології, забезпечує дуже низьку звукоізоляцію. Та ж проблема присутня в будинках з мансардою.


    5) Ефект “термосу”. Вище вже йшлося про те, що будинки зі зрубу не нагріваються влітку та не випускають тепло в зимовий період. У каркасних будинках, знову ж таки через проблеми з вентиляцією, може виникати ефект “термосу”. Це означає, що влітку в будинку буде дуже жарко, а от зимою - холодно.


    6) Екологічність. Дерево – екологічний матеріал. У мешканців будинку зі зрубу та каркасного дому не виникатиме алергічних реакцій та проблем зі здоров’ям. Єдиний можливий нюанс – китайські дешеві ОСБ-плити, які можуть використовувати в каркасному будівництві. Цей матеріал просочують фенолформальдегідними смолами, випари яких небезпечні для людського життя. Слід також пам’ятати про якість матеріалів для утеплення в стінах, які теж можуть містити небезпечні сполуки.

 

    Отже, проаналізувавши вищенаведені фактори, можна дійти до наступного висновку: будинок зі зрубу – екологічний, довговічний, гарно зберігає тепло, а влітку не перегрівається. Каркасний дім – варіант дешевший, швидкий у будівництві. Але для зведення такого дому варто використовувати надійні матеріали та організувати в ньому хорошу вентиляцію. А якщо порахувати загальну суму, яку потрібно буде витратити на примусове вентилювання та якісні матеріали утеплення, то ціна вже не здається такою низькою.