Дерев'яний будинок має привабливий вигляд, створює атмосферу затишку та добре впливає на стан здоров'я. Натуральне походження матеріалу одночасно є його перевагою та недоліком. Мінус деревини в тому, що вона схильна до шкідливого впливу вітру, опадів та ультрафіолету. Екологічно чисті будинки також привабливі для комах, які шукають теплий притулок. Щоб захистити будівлю від зовнішніх факторів, потрібно періодично проводити обробку дерев'яного будинку зовні. У нашій статті ми детально розповімо про ефективні засоби та правила їх застосування.

Захист дерев'яного будинку від комах

Чим обробити дерев'яний будинок зовні

За призначенням засоби захисту для будинків з деревини діляться на 4 типи:

 • Антисептики. Використовуються для обробки дерев'яного будинку від комах, а також грибкових захворювань, цвілі та шкідливих мікроорганізмів. Антисептичні препарати можна застосовувати як для профілактики, так і боротьби з наявними збудниками. За принципом дії такі засоби бувають двох типів: просочувальні та покривні. Перші глибоко проникають в структуру натурального будматеріалу та захищають від згубних факторів роками. Покривні препарати формують на поверхні плівку, що запобігає проникненню вологи. Ці засоби також підходять для бань;
 • Вогнетривкі засоби. Це препарати з антипиреновими добавками. Вони пригнічують спалах та довгий час не дають деревині згоріти при впливі відкритого вогню. Якщо вчасно не загасити пожежу, оброблене дерево буде просто тліти;
 • Консерванти. Це засоби, які підтримують стан матеріалу. Вони діляться на два типи: просочувальні та плівкоутворювальні. Просочення дерев'яного будинку зовні забезпечує збереження первісного вигляду на багато років, а також захищає від деформацій. Покривні засоби формують вологовідштовхувальний бар'єр;
 • Захисно-фінішні кошти. Першочергово використовуються для надання поверхні блиску. Крім того, склади захищають дерево від вигоряння на сонці та впливу вологи. До захисно-фінішних засобів відносяться лаки та фарби для дерева на масляній або водній основі.

Як часто треба обробляти дерев'яний будинок

В середньому натуральний матеріал зберігає первісні властивості близько 5 років. Потім дерево починає втрачати свій вигляд. Це пов'язано з тим, що поверхня постійно піддається впливу зовнішніх факторів. Їх дія призводить до розтріскування та проникнення в структуру дерева вологи, грибка та шкідників. Своєчасна обробка дерев'яного фасаду дозволить уникнути цих проблем.

Порядок проведення обробки будинку з дерева

Спочатку потрібно нанести антисептик глибокого проникнення. Через 2 тижні можна приступати до застосування вогнезахисних засобів. Фінішна обробка проводиться не пізніше ніж через 2 місяці після антисептування, щоб препарат не змився опадами.

 1. Порядок робіт залежить від терміну експлуатації будівлі. Якщо споруда нова, обробка складається з наступних етапів:
 2. Видалення верхнього шару дерева за допомогою болгарки або шліфмашинки. В результаті отримуємо повністю ошкурену та рівну поверхню.
 3. Очищення поверхні від залишків бруду та пилу з використанням пилососа або вологої матерії.
 4. Пробне нанесення засобу на окремій малопомітній ділянці для перевірки кінцевого відтінку.
 5. Нанесення захисного засобу валиком, пензлем або фарборозпилювачем з дотриманням інтервалу між обробками.
 6. Роботи бажано проводити за температури не нижче + 5 ° C.

При забарвлених стінах, захисні заходи виконуються в іншому порядку. Перш ніж обробити будинок з бруса зовні, потрібно оцінити стан стін. Старе лакофарбове покриття видаляється в наступних випадках:

 • Наявність на поверхні великої кількості шарів плівки або фарби;
 • Розтріскування деревини;
 • Дерево має глянсове покриття;
 • Для обробки стін використовувався акрил або латекс.

Для очищення поверхні від старого покриття знадобиться наждачка, шліфмашинка або шпатель. Далі роботи виконуються в наступному порядку:

 • Видалення залишків за допомогою пилососа та вологої ганчірки.
 • Просочення антисептиком.
 • Нанесення 1-2 шарів ґрунтовки, що містить фунгіциди.
 • Створення суміші з фарби або лаку.
 • Нанесення суміші 2-3 рази, інтервал між обробкою - не менш ніж 2 доби.
 • Обробка фінішним покриттям.

Герметизація торців

Торець є найбільш вразливим елементом зрубу, тому вимагає обробки за допомогою герметика. Він захищає дерев'яну конструкцію від потрапляння вологи, не заважаючи нормальному повітрообміну. Після нанесення на торцевому зрізі утворюється вологовідштовхувальна плівка. Залежно від складу, засіб наноситься в 3-5 шарів. Для обробки дерев'яного будинку найкраще підходять препарати на водній або масляній основі.

Якщо на торці з'явилися тріщини, цвіль або грибкові утворення, слід наносити герметики глибокого проникнення. Бажано використовувати контрастні засоби, які за відтінком відрізняються від деревини. Це дозволить контролювати обсяг рідини, що вноситься.

Перший раз захист дерев'яного будинку від комах, грибку, цвілі та інших шкідників, виконується на етапі будівництва. В подальшому потрібно повторно наносити засіб з інтервалом 5-7 років.