Фарбування дерев'яного будинку своїми руками зовні та всередині

Фарбування дерев'яного будинку своїми руками зовні та всередині

27.07.2021 Технологія будівництва


Дерев'яний будинок має гарний зовнішній вигляд в стилі казкової хати та підкреслює високий статус господаря. Проте не всім власникам подобається забарвлення натурального матеріалу в природному вигляді, та й за відсутнього догляду будова втрачає свою привабливість. Проблему вирішує фарбування дерев'яного будинку, що дозволяє надати споруді новий вигляд та забезпечити захист від згубного впливу зовнішніх факторів. У нашій статті Ви дізнаєтеся, як підібрати матеріал та провести обробку будівлі всередині і зовні.

Чим пофарбувати дерев'яний будинок зовні

Перш ніж пофарбувати дерев'яний будинок зовні, потрібно підібрати оптимальний склад з урахуванням очікуваного результату. Далі розповімо про існуючі матеріали та їх особливості.

Антисептичні фарби

Заведено вважати, що антисептики використовують лише в захисних цілях. Дійсно, вони проникають в структуру дерева на глибину до 4-7 мм та забезпечують захист поверхні від шкідливого впливу навколишнього середовища, у т.ч. хвороб. Проте сьогодні виробники виготовляють повноцінні фарби-антисептики.

Існує два підвиди матеріалів:

 • Покривні – формують на поверхні непрозоре покриття, яке повністю перекриває структуру дерева, але зберігає природний рельєф;
 • Лесуючі – на деревині утворюється прозоре покриття зі збереженням первісного малюнка.

Антисептичні фарби широко використовують під час обробки фасадів з полірованого та струганого дерева елітних порід, що мають виразний рельєф та гарну текстуру. Вони швидко висихають, для повноцінного захисту дерева вистачить дворазової обробки.

Лакофарбові матеріали антисептики застосовують лише на «свіжих», раніше не фарбованих поверхнях. Обробку потрібно виконувати раз на 2-3 роки, але елітних марок вистачає на 5-6 років.

Акрилові фарби

У Європі понад 80% дерев'яних будинків фарбуються акриловими фарбами. Вони випускаються у формі емульсій та дисперсій. Матеріали виготовляють на основі кополімерів акрилу або акрилових смол з можливим додаванням каучуку (натурального або штучного), фунгіцидів та антисептиків. Такий набір компонентів забезпечує виробам наступні властивості:

 • Атмосферостійке покриття;
 • На поверхні утворюється еластична плівка, що не перешкоджає природному повітрообміну;
 • Відсутність вираженого запаху;
 • Великий вибір кольорів та відтінків на будь-який смак, можливість створення унікальних кольорів шляхом змішування білої фарби з колорантами;
 • Хороше зчеплення з дерев'яною поверхнею забезпечує довгий термін служби матеріалу;
 • Стійкість до спалахів.

Зовнішнє фарбування дерев'яного будинку з використанням акрилових матеріалів виконується раз на 8-10 років.

Алкідні фарби

Після нанесення на дереві створюється водонепроникна плівка, яка захищає від впливу. Фарби висихають всього-на-всього за 20-30 хвилин. За цей час вони не встигають проникнути глибоко в структуру дерева, проте витримують низькі температури до -30 ° C.

Здебільшого алкідними фарбами обробляють вікна, двері, пороги та інші елементи будівлі, які піддаються найбільшому впливу вологи.

Матеріал має обмежену палітру кольорів, але ця проблема вирішується змішуванням двох або більше відтінків. Сьогодні багато виробників виготовляють безбарвні масляні фарби, які колеруются за аналогією з акриловими.

Олійні фарби

Це оптимальне співвідношення за довговічністю та ціною фарбування дерев'яного будинку. Лакофарбовий матеріал глибоко вбирається в масив дерева та створює надійний захист від впливів навколишнього середовища.

Єдиним недоліком є вигоряння на сонці. Тому масляні фарби краще наносити з північної сторони будинку, оскільки вона менше піддається впливу ультрафіолету. Також не забувайте, що для повного висихання нанесеного шару потрібно близько доби.

Фарбування дерев'яного будинку зовні: етапи

Технологія фарбування виглядає наступним чином:

 1. Видалення бруду, що накопичився.
 2. Ґрунтування металевих елементів (цвяхів, шпінгалетів, кронштейнів та ін.) для запобігання корозії.
 3. Просушування дерева – 2-3 тижні.
 4. Ґрунтування дерев'яної поверхні за допомогою антисептика, особливо в торцях конструкції.
 5. Нанесення 2-3 шарів фарби на суху поверхню за допомогою валика, кисті або фарбопульта. Перед нанесенням наступного шару, попередній має висохнути.
 6. Будинок будь-якої поверховості потрібно починати фарбувати зверху вниз, будови з 2 та 3 поверхами – зверху вниз, від стику стін до даху. В такому випадку на поверхні не утворюються патьоки, а висохла фарба не зіпсує дизайн будівлі.
 7. Періодично помішуйте фарбу для досягнення однорідного відтінку.

Фарбування дерев'яного будинку своїми руками потрібно виконувати в безвітряну погоду та за відсутності спеки. За високих температур матеріал швидко висихає та не встигає проникнути в структуру належним чином.

Пам'ятайте ще одне правило: новий будинок з бруса та оциліндрованих колод можна обробляти лише після повної усадки зрубу, яка займає 2-3 роки. Висохлу деревину потрібно повторно законопатити та лише потім наносити лакофарбовий шар.

Фарбування дерев'яного будинку по старій фарбі

З роками фарба починає лущитися та вигоряти на сонці, тому екстер'єр будівлі потребує оновлення. Фарбування старого дерев'яного будинку зовні складається з наступних етапів:

 1. Видалення старого покриття та бруду за допомогою металевої щітки.
 2. Обробка антисептиком.
 3. Обробка поверхні лужним мильним засобом для кращої адгезії з лакофарбовим матеріалом.
 4. Повне видалення старої фарби, поки будова повністю не виглядатиме як будинок з натурального дерева.
 5. Усунення деформацій: шпаклівка та шліфування дрібних тріщин різного розміру відповідними герметиками.

Далі повторне фарбування дерев'яного будинку виконується в тому ж порядку, що й первинне для нової споруди.

Під час обробки старого будинку краще використовувати матеріал, яким фарбувався будинок спочатку. Якщо старе покриття згортається в трубочку, раніше використовувався акриловий матеріал. Старі олійні фарби з часом зазвичай розтріскуються та утворюють сітку.

Чим виконати фарбування дерев'яного будинку всередині

Під час внутрішньої обробки до матеріалів ставиться більше вимог, оскільки фарба не повинна мати вираженого запаху та виділяти токсичні речовини. Цим критеріям відповідають наступні види.

Водоемульсійна акрилова фарба

Він не виділяє специфічного запаху, швидко висихає та є нешкідливим для здоров'я. Ще одна перевага в легкості обробки та фарбуванні дерев'яного будинку. На свій розсуд Ви можете створювати унікальні відтінки шляхом змішування різних пігментів. За появи патьоків проблема швидко долається за допомогою вологої ганчірки.

Алкідна емаль

Ці фарби мають хорошу стійкість до вологи, сонячного впливу, перепаду температур та забруднень. Тому їх часто використовують для фарбування стін дерев'яного будинку на кухні.

Поліуретанова фарба

Основна перевага матеріалу в його водостійкості. Фарба утворює захисну плівку та добре підходить для обробки приміщень з високою вологістю.

Внутрішнє фарбування дерев'яного будинку: технологія

Етапи проведення робіт:

 1. Видалення бруду, пилу та старої фарби (за її наявності).
 2. Ґрунтування елементів з металу.
 3. Просушка дерев'яної поверхні та подальша обробка ґрунтовкою.
 4. Ретельне перемішування фарби.
 5. Нанесення першого шару фарби до повного висихання, після чого наноситься ще 1-2 шари.
 6. Фарбувати потрібно починати з важкодоступних місць: стиків, кутів та інших ділянок, де не дістає валик.
 7. Фарбування основної площі з використанням валика.

Під час вибору матеріалу для фарбування дерев'яного будинку зсередини та зовні звертайте увагу на виробника. В українських умовах найкраще зарекомендували себе такі марки: Remmers (Німеччина), Pinotex AkzoNobel (Естонія), Tikkurila (Фінляндія), Sadolin (Швеція), Belinka (Словенія).