Європа та Америка активно забудовують свої території дерев’яними багатоповерхівками. Які тенденції помітні в Україні та чи вигідно зараз розпочинати будівництво дерев’яного будинку?

 

    Хоча світ невпинно змінюється, дерево надалі залишається одним із найпопулярніших будівельних матеріалів. А все завдяки відмінним технологічним властивостям та природній красі, що завжди нагадуватиме про тісний зв’язок людини та природи. Сучасні технології будівництва дають змогу зводити будь-які дерев’яні конструкції – від круглих до трикутних проектів, від традиційної класики до футуристичного хай-теку та провідного мінімалізму. До того ж, дерев’яний будинок надалі гармонійно вписується як у природне середовище, так і в шумний мегаполіс.

    Нагадаємо, що протягом останнього десятиліття в Європі та Америці почали споруджувати дерев’яні багатоповерхівки. А численні дослідження та практичні випробування довели – дерево конкурентоспроможне, міцне та надійне, а головне екологічне, до чого зараз прямує весь світ в абсолютно всіх галузях людського життя. До прикладу, шведські будівельні компанії продемонстрували, що будівництво з дерева обходиться на 5-20% дешевше, ніж аналогічні конструкції зі залізобетону чи цегли. А хорошу звукоізоляцію забезпечують сучасні ущільнювачі. Багатоповерхівка, збудована в Стокгольмі, побила всі рекорди – її висота склала 26 метрів, у будинку вдало розташували 31 квартиру. До слова, проект виконали на замовлення компанії, яка досліджувала доцільність дерев’яного будівництва та поступово відроджувала традицію використання деревини під час житлового та господарського будівництва.

    Зважаючи на позитивний досвід європейських колег, схожий проект запустили у Фінляндії. А після цього Євросоюз запровадив нову програму “Дерев’яна Європа”, яка передбачає, що до 2020 року кількість дерев’яних будинків у загальному житловому фонді має становити не менше 80%. А інженерні геологи зазначили, що унікальна властивість дерева – стійкість до сейсмологічних явищ, особливо актуальна в час теперішніх жахливих природних катаклізмів. Завдяки гнучкості та еластичності під час потужного удару дерево прогинається, а потім повертається у вихідне становище, тоді як залізобетонні конструкції руйнуються дощенту.

    Ще одна перевага використання дерев’яних матеріалів – вплив на концентрацію вуглекислого газу. Одноповерховий будинок здатен поглинути стільки ж вуглекислого газу, скільки випускає один автомобіль упродовж 20-ти років свого активного функціонування.

 

    Новий lifestyle в Україні

    Щодо слов’янських країн, то тут процес запровадження дерев’яного будівництва розвивається не так швидко. Багатоповерхівки та офісні приміщення в нас досі будують із цегли та залізобетону. І лише в заміському будівництві спостерігаємо певне пожвавлення.

    Ще одна цікава тенденція – українці дедалі частіше при виборі між дерев’яним будинком та квартирою обирають обидва варіанти. Будівництво цегляного будинку вимагає чималих коштів, ресурсів та енергії. Замість спорудження такого будинку можна обрати більш оптимальний варіант - квартиру в місті та заміський будиночок. Кожен із цих варіантів має свої переваги та недоліки.

    Комфортна квартира в центрі міста – це сучасність, рух у ногу з часом. До того ж, у зимовий період незручно добиратись на роботу із заміського будинку. Квартира дає змогу оптимізувати всі життєво необхідні процеси (домашня автоматизація), що значно економить час та впливає на темп життя міської людини.

    Дерев’яний будинок – це маленька сімейна фортеця. Влітку в ньому прохолодно, тому сім’ї проводять у таких домах майже всі літні канікули. А в зимовий період дерев’яний будинок за декілька годин нагрівається до комфортної температури, коли в тій ж квартирі, до прикладу, часто буває спекотно. Коли ж необхідне емоційне перезавантаження – дерев’яний будинок дає змогу відключитись від бурхливого руху кам’яних джунглів, зупинити час та заглибитись у природу. До того ж різдвяні та великодні свята перетворюються для всієї родини у справжню казку, коли будинок гарно прикрашений, а у столовій уже чекає смачний святковий обід.