Для дерев’яного будинку немає жодних обмежень у встановленні опалювальної системи.  У ньому можна встановити газовий, електричний чи твердопаливний котел, облаштувати камін, зробити підігрів підлоги.

 

Але обираючи опалювальну систему для будинку з бруса, слід враховувати кілька нюансів:

 

  • Легкість монтажу та ефективність встановлення. Твердопаливний котел можна встановити в будь-якому будинку, а от з газовим та електричним можуть виникати проблеми. Чимало селищ та невеликих містечок досі не підключені до газопроводів.
  • Ціноутворення. Сюди належить вартість обладнання, оплата за монтажні роботи, додаткова фурнітура.
  • Зручна експлуатація. Тут слід враховувати площу приміщення, швидкість обігріву та здатність опалювальної системи підтримувати необхідну температуру в дерев’яному будинку.
  • Також розумно буде врахувати витрати на майбутнє (паливо, обслуговування й т. ін.).
  • Естетична складова. Якщо у Вас немає окремого приміщення під котельню, або Ви плануєте встановлювати камін, пам’ятайте, що він має гармонійно вписуватись в інтер’єр оселі.

 

Газове опалення

Якщо у місті чи селі є газопровід, то газовий котел стане чудовим варіантом. Серед переваг такого типу опалення невисока вартість палива, ефективність обігріву (ККД становить близько 98%), можливість автоматизації опалювальної системи, надійність та безперебійність роботи, можливість обрати агрегат, враховуючи особливості житла (індивідуальність).

 

Але універсальної опалювальної системи не існує, тому й тут є свої недоліки. Так, купівля та подальше обслуговування необхідного обладнання обійдеться в кругленьку суму. Також потрібно буде оформити відповідні дозволи.

Електричне опалення

У нашій країні вже давно електрику вважають оптимальним та досить дешевим джерелом енергії. Для цієї опалювальної системи не потрібно підписувати договір, встановлювати дороге обладнання чи будувати димохід. 

 

Різновидів цієї системи існує безліч: конвектори, котли з водяною системою, інфрачервоні обігрівачі та підігрів підлоги. Якщо будинок зі зрубу має на меті проживання впродовж усього року, то переважно застосовують класичну систему - котел та батареї. Для сезонного користування обирають конвектори. 

 

Опалення за допомогою електрики має купу переваг: екологічність, високий рівень безпеки, легкість під час монтажу та при експлуатації, можливість регулювати температуру. 

 

Але існує низка зовнішніх факторів, які можуть мати негативний вплив: перепади напруги (тому слід переконатись, що електрична мережа справна ще перед підключенням), перевантаження мережі (з’ясуйте, яку максимальну потужність здатна витримувати мережа, адже окрім обігріву, Ви будете використовувати й побутові прилади), несприятливі погодні умови (обрив електричних ліній).

Твердопаливні котли

Альтернативою двом попереднім варіантам стане твердопаливний котел. Така опалювальна система не залежить від зовнішніх впливів. Планувати таке опалення слід ще на етапі проектування, бо за наявності габаритного обладнання, варто облаштувати окрему котельню. 

 

Але зважайте, що таку систему слід постійно обслуговувати (чистити, вибирати попіл і т. д.). Також існує високий ризик вибуху чи виникнення пожежі за неналежного обслуговування. 

 

Правильним рішенням буде розмістити котельню не в будинку, а в окремій споруді. Такий варіант дає змогу уникнути небажаних наслідків та підвищити рівень безпеки в дерев’яному будинку.

Пічне опалення

Цей тип опалювальної системи відомий ще з давними, адже дерев’яні будинки колись обігрівали лише за допомогою великої печі. Красива піч здатна прикрасити будинок. 

 

Зараз окрім опалення дровами, можна використати й електричну піч. Але обігрів дровами вважають екологічним. Щоправда, в пічного опалення є свої недоліки: висока вартість обладнання, потреба в постійному догляді, порівняно з іншими варіантами низька швидкість прогрівання будинку. Також піч потребує додаткового фундаменту.

Камін

Чудовим варіантом для дерев’яного будинку стане обігрів каміном, який можна поєднати з підігрівом підлоги, та отримати ефективне джерело тепла. 

 

Для обігріву великої площі не підійде традиційний камін із відкритою топкою. Його використовують радше як декоративний елемент. У ньому слід підтримувати відповідну температуру, складно експлуатувати. 

 

Але можна обрати альтернативний варіант - сучасний камін з чавунним вкладом (закритий тип). Коефіцієнт корисної дії такої опалювальної системи сягає 90%. Він повністю безпечний та виключає ризик виникнення пожежі, чим не може похизуватись камін відкритого типу.

Рідинне опалення

Популярний різновид, який обігріває приміщення шляхом циркуляції гарячої води. У невеликому будинку таке опалення можна встановити, опираючись на природну циркуляцію води (найкраще обирати підлогове опалення), а от у великому домі слід встановити додатковий насос. 

 

Серед переваг цього типу висока теплопровідність води та її економний розхід. Але серед недоліків варто виділити складний монтаж, постійний догляд (у зимовий період воду слід зливати, тому в сезонний будинок доведеться приїздити). 

Тепла підлога

Теплу підлогу зазвичай зараховують до електричних опалювальних систем. Серед плюсів цього типу можливість автоматизації (потрібну температуру можна налаштувати раз і назавжди). Головний недолік - можливість відключення електроенергії. Також підігрів підлоги тягне за собою великі фінансові витрати, якщо опалювати велику площу, та сприяє створенню масштабного електричного поля. 

 

Отже, пам’ятайте, що обираючи опалення для дерев’яного будинку слід забезпечити наступні умови:

 

1) Рівномірне прогрівання всієї площі будинку. Постійний контроль за температурою сприяє формуванню природного клімат-контролю в будинку зі зрубу. Враховуйте тривалість проживання в будинку (сезонне/постійне).

2) Подбайте про безпеку. Якщо встановлюєте опалювальну систему, де будуть труби, то забезпечте їх ретельну ізоляцію. Погана ізоляція може стати причиною появи надмірної вологи та перегрівання стін в окремих місцях. 

3) Не порушуйте цілісність стін. Плануйте вибір опалювальної системи ще на етапі проектування.