Дерево - не лише цінний будівельний матеріал, а й наше майбутнє. Лісові пожежі, шкідники та хвороби, незаконне вирубування лісу - як боротись із цими проблемами та захистити природний фонд України?

 

    Більша частина територій України розташована в помірно континентальній кліматичній зоні, що забезпечує родючість місцевих ґрунтів. Тому жодних проблем з лісовим господарством у нашої держави не мало б виникати. Але є ряд запитань, які не поспішають порушувати українські політики, а громадяни України взагалі вперто ігнорують. Йдеться про несанкціоноване вирубування лісу, засмічення лісових територій та нерегулярне відновлення лісових фондів.

 

    Проблеми лісового господарства в Україні

    Наша компанія, яка вже понад 15 років займається будівництвом дерев’яних споруд, не може залишатись осторонь цієї проблеми. Тому ми хочемо проаналізувати проблеми, наявні в Україні, та продемонструвати шляхи їх вирішення за зразком провідних європейських держав.

 

    Проблема №1. Штучні ліси в східній частині України

    В українському лісовому господарстві всі зелені насадження поділяють на дві категорії – природні та штучні. Найбільший масив природних лісів зосереджений у Карпатах та на Поліссі, а от східні регіони України засаджують штучно, а потім ведуть за ними постійний нагляд.

 

    Проблема №2. Незаконне вирубування дерев

    За даними Державного агентства лісових ресурсів України найбільше браконьєрських вирубок зафіксовано у Львівській області. Упродовж 2010 року тут було знищено понад 8 тисяч кубометрів деревини.

    По всій Україні ці показники також не відстають. Фахівці зазначають, що в період зимових свят цей показник зростає, оскільки люди самовільно вирубують дерева задля продажу та прикрашення домівок перед Новим Роком.

 

    Проблема №3. Лісові пожежі

    Найбільш гостро ця проблема стоїть у східних та південних регіонах України, де щороку збільшується рекреаційне навантаження на ліси, що сприяє постійному зростанню рівня пожежної небезпеки.

 

    Проблема №4. Шкідники та хвороби

    Ліс, як і будь-яка жива істота, вимагає постійного догляду. Ліси Карпат і Полісся виконують екологічні функції не лише на тій території, на якій вони зростають. Ці ліси є основою для забезпечення зайнятості населення в лісовому господарстві, на лісозаготівлях та в деревообробному виробництві. Катастрофічного розмаху всихання ялинників в усій Європі набуло з 2003 року. На сьогодні обсяги всихання як похідних, так і корінних ялинників Українських Карпат набули стихійних масштабів і продовжують збільшуватись й надалі.

    Окрім того, постійне зростання техногенного та антропогенного навантаження, несприятливі кліматичні умови теж вимагають покращення загального санітарного стану лісів.

 

    Розв’язання проблем лісового господарства

    У першу чергу варто провадити активну боротьбу з незаконним вирубуванням лісів. Цьому сприяють два фактори – лісовпорядкування й сертифікація лісів та введення електронного обліку деревини.

    Лісовпорядкування й сертифікація лісів. Ця процедура передбачає розроблення проєктів організації та розвитку лісового господарства, екологічно обґрунтоване ведення лісового господарства, обчислення невиснажливого обсягу використання лісових ресурсів, визначення обсягів робіт щодо відтворення лісів, охорони лісів від пожеж, захисту від шкідників та хвороб.

    Електронний облік деревини. Введення спеціальних чипів дає змогу відстежувати долю кожного дерева (час його вирубування, маршрут перевезення і т. д.). Для цієї процедури використовують спеціальні чорні бірки, кожна з яких містить спеціальний штрих-код, надійно захищений від підробок та незаконного копіювання. Усі дані вносять до єдиної електронної бази. Це дозволяє фіксувати всю необхідну інформацію: назву породи, її вік, обсяг спиляного дерева, а також інформацію про особу чи підприємство, яка здійснила спилювання. Єдина проблема зараз – відсутність затвердження на державному рівні, тому вимагати обов’язкового чипування кожного дерева наразі немає змоги.

    Другий важливий етап при відновленні лісових масивів – забезпечення якісних кліматичних умов та моніторинг лісових пожеж.

    Проведення робіт із поліпшення якісного складу українських лісів. Сюди належать роботи, які повинні регулярно проводити лісові господарства: вирубування ліквідних дерев, прочищення території, забезпечення достатнього природного освітлення та зволоження. Також сюди належить створення природно-заповідних фондів, які передбачають охорону рідких порід дерев. На території таких заповідників вирубка лісу суворо контролюється.

    Захист лісів від шкідників та хвороб. Щорічне проведення санітарних вирубок дає змогу зберегти українські ліси. На місці зрубаних дерев висаджують нові, молоді дерева відповідно до умов місця зростання. Також цей пункт передбачає заборону вирубування лісів у період масового розмноження диких тварин (з 1 квітня по 15 червня).

    Ліс - це живий організм, який народжується, живе та помирає. І якщо не провадити вчасну профілактичну вирубку дерев, то це призводить до псування деревини, що має назву “сухостій”. Це підвищує загрозу виникнення пожеж та захаращення лісу деревами, що впали. До слова, у Швеції, де ліс можна придбати та оформити право приватної власності, державою передбачені чіткі та суворо регламентовані правила висаджування та вирубування лісів строком на 30-50 років. Таку практику варто запровадити й в Україні.

    Зниження рівня пожежної небезпеки. На цьому етапі лісові господарства проводять влаштування протипожежних розривів та мінералізованих смуг.

    Отже, серед найбільш ефективних заходів проти масового винищення лісу на державному рівні – моніторинг незаконного вирубування, посилення податкового та митного контролю, застосування адміністративної та кримінальної відповідальності. Місцеві лісові господарства теж мають можливість боротись із винищенням лісу шляхом організації спеціальних постійних рейдових бригад, які повинні фіксувати порушення лісового та мисливського законодавства.